۱۳۹۰ تیر ۲۹, چهارشنبه

بازیگوشی جمعه - محمد شیروانی

بازیگوشی جمعه

محمد شیروانی

من یه بار مسیر خونه تا موسسه عصای سفید رو با چشمای بسته رفتم تا با دویستا داوطلب نابینا ملاقات کنم.نزدیک ترین راهی بود که خودم رو یهو پرتاب کنم تو دنیاشون.
اونها در پاسخ به فراخوان من برای آموزش مبانی سینما,فیلمنامه و خصوصن فیلمبرداری اعلام آمادگی کرده بودن.اگه اشتباه نکنم سال هشتادوسه بود.در نهایت با چشمای بسته در طول یه نیمروز پونزده نفر رو انتخاب کردم.بی قضاوت ریخت شناسانه.
برا من که از دنیای نابینایی چیزی نمی دونستم کوری موقتی ,تجربه ی بی نظیری بود.بخصوص وقتی اولین بار با چشای باز دیدمشون .
حالا هفت سال بعد با کم کردن تلخی ماجرا در قالب یه پارتی نابینایی! با دی جی و موزیک های مرسوم این پرفورمنس رو با همشهری ها به اشتراک گذاشتیم.
به دلیل استقبال مجبور شدیم میهمان های بیشتری رو در هر سانس قبول کنیم که خب با ظرفیت گالری همخونی نداشت.در واقع تماشاچی بیش از حد انتظار ما , اینتر اکت از خودش نشون داد!
خب نمی شد به یه عالمه نابینای خوشحال گفت که از دستاشون استفاده نکنن!
مدیر گالری از من خواست تا سانس های بعدی رو زنانه مردانه کنیم . که کردیم و دی جی هم شد حضرت آقای شولتز و کم کم جامعه هیجانش رو از دست داد و توی خودش فرو رفت... 

۳ نظر:

ناشناس گفت...

من نمی دانم چرا بیشتر هنرمندان در گالری ایست با موضوع مهمانی کار کردند؟ البته قابل درک است امنیت فضای گالری و اشکال شرعی حرکات موزون و غیر موزون عرصه را چنان برای همه تنگ می کند که باید نام نمایشگاه را از <> به<> تغییر داد !

tehran east gallery گفت...

مهمانی باتوجه به عناصر پرفورماتیو موجود در آن به طور بالقوه موضوع مناسبی است برای پرفورمنس آرت، این "بیشتر هنرمندان" که شما می فرمایید از مجموع 25 پرفورمنس تا امروز 2 هنرمند بوده اند! (آقای شیروانی و آقای مهری)که اتفاقا ما به تعداد بیشتری فکر می کردیم، از حرکات موزون هم در 2 پرفورمنس استفاده شده است ( آقای معجونی و آقای عابدین) که در بستری کاملا متفاوت با مهمانی و بر اساس معیار های پذیرفته شده قانونی و عرفی بوده است، لازم به ذکر است که نگارخانه ها تحت نظارت وزارت ارشاد فعالیت می کنند و کلیه پرفورمنس ها چه در مرحله طرح و چه در مرحله اجرا به تایید مراجع قانونی رسیده است این در حالی است که نگارخانه خود نظارت کاملی بر تمام فعالیت ها دارد و در بیشتر مواقع معیارهای سخت گیرانه تری را نسبت به مراجع قانونی اعمال می کند. یادداشت هنرمند عزیز آقای شیروانی شاهد این مدعا و نشانه بزرگواری و درک عمیق ایشان از شرایط، مسئولیت هاو محدودیت های نگارخانه است. به زودی کلیپ هایی از تمام پرفورمنس ها در وبسایت گالری upload خواهد شد.

از اینکه این وبلاگ را محل مناسبی برای انتشار نظر خود دانسته اید سپاسگزاریم

نگارخانه ایست

ناشناس گفت...

بله درست است !شما خوب محاسبه کردید مدیر محترم. نوشته محمد شیروانی هم گله مند از رفتار گالری بود چون احتمالا ایشان موزیک شولتز را نمی پسندند یا شاید برای کارشان مناسب نمی بینند. و از دخالت گالری در اجرا شکایت داشتند.که البته کسانی که رسانه را دنبال می کنند می دانند ایشان همیشه از همه چیز شکایت دارند و تمام مدت به دنبال حقوقی هستند که به ایشان داده نشده! به هر حال این نکته را هم نباید فراموش کرد که بی قانونی و نقض بعضی دستورات وزارت محترم ارشاد اسلامی حتما باعث تعطیلی مراکزی می شود که اعتقاد داریم وجودشان ضروریست و گالری ایست یکی از این اماکن است.