۱۳۹۲ آذر ۱۳, چهارشنبه

نامزدی داستان کوتاه " خیانت " به نویسندگی "علی اکبر فیروزجنگ" در آکادمی داستان کوتاه تورنتو

توضیحاتی برای این آکادمی :1- انتخاب نامزدها ، کاملا با یه روند و الگوریتم غیر مستقیم و توسط هیئت انتخابی که مشخص نیست ، انجام میشود.تنها چیزی که مسلم میباشد ، نامزدها ، در بخش های مختلف ، از آثاری که در فستیوال های دیگر به عنوان برگزیده و یا شرکت کننده حضور داشتند ، با نقش موثری که آن فستیوال دارد ، انتخاب می شوند.

برای مثال ، "خیانت" داستانی از "علی اکبر فیروزجنگ" ، از طرف فستیوال داستان کوتاه لندن و به عنوان برگزیده بخش بزرگسال آن جشنواره ، در این آکادمی و در بخش

" داستان کوتاه تیز-         Sharp Short Story  " نامزد  شده است.2- در بخش Sharp Short Story  ، داستان هایی که مقداری ( و یا کاملا) از جبهه ی رایج داستان و روایت ، چه در مضمون و محتوا و چه در ساختار و فرم، فاصله دارند و خط قرمز های موجود را در هر زمینه ایی ( حتی با توجه محیط فرهنگیِ کشور نویسنده ) ، را می شکنند، قرار دارند.

فستیوال لندن ، یک چنین بخشی را با نام " جسارت " در فستیوال خود داشت.3- فستیوال و یا آکادمی های مربوط به  داستان کوتاه ، خاصه در زمینه های داستانهایی که روال معمول داستان نویسی را ( چه در فرم و چه در محتوا- خاصه با توجه به محیط فرهنگی کشور نویسنده) رعایت نمیکنند ، عموما بسیار محدود و کوچک برگزار میشوند. والبته به همین دلیل نیز نحوه ی اتنخاب آثار ،همانطور که گفته شد به شدت سخت و پیچیده میباشد و غالبا نویسنده از فستیوال های بزرگتری به صورت غیر مستقیم به این آکادمی ها راه پیدا میکند.4- داورهای این آکادمی در بخش های مختلف تفاوت دارند. و با توجه به مدیوم مربوطه  و ویژگی هایش ، داورها عموما از نویسنده های معروف ، در تیم های دو نفره میباشند.سعی بر این است که داورها در هر گروه از دو سبک و دوره ی مختلف انتخاب شوند.

داورهای بخش داستان های کوتاه تیز (Sharp Short Story  ) ، جناب آقای "پل استر" نویسنده ی مشهور آمریکایی و "ورونیکا روث" نویسنده ی جوان و 25 ساله ی آمریکایی و صاحب کتاب پرفروش "ناهمتا / Divergent " می باشند. که از 5 نامزد این بخش، یک اثر را به عنوان بهترین داستان انتخاب میکنند.* داستان کوتاه " خیانت " به نویسندگی "علی اکبر فیروزجنگ" در بخش Sharp Short Story ، یکی از نامزدهای دریافت جایزه می باشد.


هیچ نظری موجود نیست: