۱۳۹۵ آذر ۱۹, جمعه

مقدمه‌ای بر ششمین فستیوال سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز


شش سال از نخستین «فستیوال سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز» می گذرد. از ابتدا هدف معرفی فراگیر این مدیوم به مخاطبان و هنرمندان بود و بر این اساس در کنار آثار اجرایی به بسط و گسترش مباحث تئوریک نیز پرداختیم. آموزش مستقیم و غیر مستقیم نیز همواره از ارکان این فستیوال بوده است.
اکنون و در آستانه دوره ششم نتایج این تلاش چند ساله را می توان در بسیاری از حوزه‌ها پی گرفت.اگر در آغاز راه حتی یافتن سی هنرمند فعال در این عرصه ناممکن می نمود امروز شاهد افزایش چشمگیر هنرمندان فعال هستیم. در آغاز این حرکت کمتر نشانی از توجه به این مدیوم در مطبوعات، مقالات، فضاهای دانشگاهی و جشنواره‌های تجسمی و اجرایی به چشم می خورد اما اکنون با خیل گزارش‌ها، نقدها و پایان‌نامه‌ها روبه‌رو ایم و پرفورمنس‌آرت به عنوان یک مدیوم با ویژگی‌های بیانی منحصر به فرد در بسیاری از فستیوال‌‌ها و جشنواره‌های ملی جایگاهی درخور یافته است و مفتخریم که «فستیوال سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز» منشا و مرجع معتبر این رویدادها به شمار می‌آید.  این همه به معنای آن نیست که از کاستی و خطا مبرا بوده‌ایم اما همواره سعی نموده‌ایم قدمی به پیش نهیم.
انتخاب هنرمندان مانند گذشته بر اساس فعالیت آن‌ها در زمینه‌های عملی و تئوری و همچنین نقش این هنرمندان در گسترش، ارائه و معرفی این مدیوم و با در نظر گرفتن فعالیت یکسال گذشته آن‌ها صورت گرفته است. گزینش سی هنرمند ناگزیرشماری از فعالان را در بر می گیرد و هرسال  میزبان بخش کوچکتری از تعداد رو به افزون هنرمندان خواهیم بود. بنابراین در این دوره بخش‌‌های جدیدی به فستیوال افزوده خواهد شد که از سویی بر ویژگی‌های میان رسانه‌ای این مدیوم تاکید دارد و از سوی دیگر با ایجاد زمینه برای مشارکت تعداد بیشتری از هنرمندان در پروژه‌های جانبی امکان شناسایی هنرمندان کمتر شناخته شده را فراهم می‌کند. تمرکز تئوریک و عملی در این دوره از فستیوال بر رابطه میان مکان و فضا و اهمیت آن در پرفورمنس‌آرت است گواینکه هنرمندان این دوره همچون گذشته در انتخاب تم، موضوع و شکل اثر خود آزاد بوده اند.
ششمین «فستیوال سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز» امسال برای دومین بار در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود از یاری تک‌تک هنرمندان، مخاطبان، مدیران و دست‌اندرکاران سپاسگزارم.

آذر ۱۳۹۵
امیر راد

هیچ نظری موجود نیست: